Udostępnij Instagram Tweetnij

Ładne wnętrze jest kluczem naszego dobrego samopoczucia w domu.

Zapoznaj się z poradami naszych ekspertów. Jak dobrać kolor do wnętrza? Jak mieszkać w bezpiecznym i zdrowym domu? Jak osiągnąć niestandardowe efekty na ścianie?

Dowiedz się więcej
ARTYKUŁ

Plakatem Polska stoi

Udostępnij Tweetnij Wykop
Plakatem Polska stoi
magnatfarby.pl
Wraz z modą na vintage i wzornictwo epoki PRL nasiliło się także na nowo zainteresowanie dziedziną, w której polscy projektanci i artyści osiągnęli najwyższy światowy poziom – plakatem. Te klasyczne, reprezentujące tzw. polską szkołę plakatu są dziś cenione i poszukiwane przez kolekcjonerów.

Indywidualny styl
Niełatwo wyodrębnić wspólne cechy stylistyczne polskiej szkoły plakatu. Charakterystyczna dla jego twórców była aluzyjność, umiejętność operowania poetycką wręcz metaforą – plakat do filmu czy teatralnego spektaklu był tylko pretekstem, by opisywać polską rzeczywistość. Artyści i projektanci wolni od teoretycznych i komercyjnych ograniczeń mogli swobodnie eksponować swoje artystyczne "ja", rozwijać swój indywidualny styl.

Polscy plakaciści
Takie nazwiska jak Tomaszewski, Lenica, Fangor, Młodożeniec, Starowiejski, Lipiński, Świerzy to tylko kilka przykładów najbardziej znanych twórców polskiego plakatu. Równolegle z nimi działało wielu innych – mniej może dziś rozpoznawalnych, ale równie interesujących. Dziś polski plakat przeżywa prawdziwy renesans – z jednej strony wracamy do jego historii, poszukując oryginalnych egzemplarzy "z epoki", z drugiej współcześni graficy znów zwracają się w stronę tego medium i proponują nam swoje prace. Często ich rola jest dekoracyjna – tak jak w czasach PRL plakat był sposobem na dobrą, ambitną, ale osiągalną sztukę we wnętrzu i zdobił ściany wielu inteligenckich domów, tak dziś znów wraca w tej samej roli.
Download file

Idealny plakat do wnętrza
Jak dopasować plakat do wnętrza, które ma zdobić? Oprócz tak oczywistych kwestii jak kolorystyka, warto na pewno zastanowić się, czy reprezentuje podobną stylistykę. Oryginał z lat 50. czy 60. z pewnością świetnie wpasuje się we wnętrze w stylu vintage. Do minimalistycznej przestrzeni warto sięgnąć po pracę o wyrazistym graficznym charakterze, powstałą z użyciem dwóch, trzech kolorów, przemawiającą mocnym symbolem lub liternictwem. W eklektycznym domu sprawdzi się coś w żywych kolorach, z mocno stylizowaną zawartością.

Poczucie humoru na ścianie
Plakat to świetny sposób by zasygnalizować swoje pasje – filmowe, teatralne, muzyczne, artystyczne. Ten stworzony do ulubionego filmu, do spektaklu, który wywarł na nas duże wrażenie, związany z podziwianym artystą – zawsze będzie wzbudzał w nas pozytywne emocje i zawsze może stać się przyczynkiem do ciekawej rozmowy z naszymi gośćmi. Jeśli jesteśmy lokalnymi patriotami lub wielbicielami podróży po Polsce, możemy wybrać plakat turystyczny. Jeśli lubimy motywujące hasła potraktowane z przymrużeniem oka i humor rodem z komedii Barei – idealne będą oryginalne plakaty propagandowe stylizowane na PRL.

Udostępnij Tweetnij Wykop